Strona Główna
        Artykuły
Pomnażanie intelektu
Rozwój emocjonalny
Rozwój psycho-fizyczny
Otaczajacy swiat
Czytanie
Nauka języków obcych
Wychowanie
Przedszkole i szkoła
Komputer i dziecko
Telewizja i dziecko
Muzyka a rozwój
Nie zawsze jesteśmy tego świadomi
Wpływ masmediów na dziecko
Relacje między kobietą a mężczyzną rzutujące na dziecko

    Email:
    Hasło:Zarejestruj sie!

Zapomniałeś hasła?

Relacje między kobietą a mężczyzną rzutujące na dziecko » I Bóg stworzył EwęI Bóg stworzył Ewę
Rozmowa z Louann Brizendine, specjalistką w dziedzinie neuropsychiatrii
"Nie oczekuj, że mężczyzna zostanie twoją najlepszą przyjaciółką" – ostrzega Louann Brizendine. Dlaczego? Bo pokój między płciami nie sprzyja replikacji DNA. Jej książkę "Mózg kobiety" powinien przeczytać każdy z nas – kobiety, żeby zrozumieć siebie, a mężczyźni – by zrozumieć kobiety.
Objeżdża świat z plastikowym mózgiem, który stawia między sobą a swoim rozmówcą. Wnioski, do których doszła, to nie hipotezy, lecz czysta nauka. Ta biolog i psychiatra już niedługo opublikuje książkę "Mózg mężczyzny" i być może z czasem, dzięki wzajemnemu zrozumieniu, skorygujemy naszą biologię i zaczniemy współpracować...

Louann Brizendine: Mam 54 lata. Urodziłam się w Kentucky, mieszkam w Sausalito w Kalifornii. Jestem zamężna po raz drugi. Przez osiem lat byłam samotną matką. Jestem pierwszą kobietą, która kieruje katedrą w Instytucie Psychiatrii Uniwersytetu Kalifornijskiego. My, kobiety, jesteśmy doskonałymi fachowcami i powinnyśmy walczyć o to, by podczas okresu opieki nad dziećmi nasze godziny pracy mogły być bardziej elastyczne.

La Vanguardia: Bóg stworzył Ewę i z niej narodził się mężczyzna.

Tak, historię o Adamie i Ewie opowiedziano nam na opak. W przyrodzie wszyscy zaczynamy jako samice. W ciągu ośmiu tygodniu ciąży ogromna ilość testosteronu zamienia kobiecy mózg w męski.

 

Dzisiejsze nastolatki wolą być modelkami niż uczonymi. Czy feminizm poniósł klęskę?

Między dziewiątym a piętnastym rokiem życia poziom testosteronu u chłopców zwiększa się dwudziestokrotnie, uruchamiając w mózgu obwody odpowiedzialne za pogoń za obiektem seksualnego pożądania. U dziewcząt wzrasta poziom estrogenu i progesteronu, których zadaniem jest przyciąganie mężczyzn. Dorastające dziewczynki w Afryce nacinają wówczas ciało, by powstały blizny, a spod dżalaby muzułmanek wysuwają się kokieteryjnie kolorowe spodnie. To nie jest kultura, lecz biologia.

Na Zachodzie przybiera to jednak czasem przesadne formy.

Rynek sprzedaje dorastającym dziewczętom informację, że jeśli będą superszczupłe albo zoperują sobie biust, staną się bardziej pociągające dla mężczyzn. Wykorzystuje on obwody mózgowe tych dziewcząt i to jest niebezpieczne.

A dla pani co było źródłem zaskoczenia we własnym kobiecym mózgu?

Spędziłam trzy lata prowadząc badania nad kobiecością w dziesięciu różnych obszarach tematycznych. Problem polega na tym, że my, naukowcy, podążamy kanałami, które są równoległe, i nie rozmawiamy ze sobą ani nie czytamy niczego, co powstaje poza naszym własnym kanałem. Ja na przykład nie wiedziałam, że mózg kobiety kurczy się podczas ciąży. To był dla mnie szok.
Ale później powraca do normalnego stanu.

Tak, w sześć miesięcy po porodzie. I staje się jeszcze bardziej wydajny, niż był przedtem. Taki sam proces dotyczy matki adopcyjnej. Jest to zjawisko związane z wydzielaniem hormonów, które mają wpływ na emocje.

Czy hormony dają nam popalić jeszcze w inny sposób?

Na mnóstwo sposobów. Bardzo zwiększa się opiekuńczość i skuteczność, ale w tym czasie kobieta jest stale wyczerpana, a w dzisiejszych czasach także bardzo zestresowana.

W tej sytuacji najlepsze jest towarzystwo innej kobiety?

Tak. Poczucie zażyłości pobudza kobiecy umysł, powodując wydzielanie oksytocyny, która jest hormonem oddania i przywiązania, oraz uwalniając dopaminę (taki sam skutek powodują kokaina, skok ze spadochronem czy orgazm) – substancję neurochemiczną wywołującą przyjemność.

Jeśli rozmowa z drugą kobietą sprawia nam taką przyjemność, po co w ogóle wysilamy się na gadanie z mężczyznami?

Rozczarowanie z powodu niemożności osiągnięcia głębszego porozumienia z mężczyznami nie opuszcza kobiety od wejścia w okres dojrzewania. Czuję, że jestem kochana, kiedy on "rozmawia ze mną i mnie słucha". A tymczasem mężczyźni twierdzą: "Wiem, że mnie kocha, bo seks ze mną sprawia jej przyjemność". Tutaj jest wielki rozziew.

Jak to rozwiązać?

Wiedza daje moc. Nigdy nie oczekuj, że mężczyzna będzie twoją  najlepszą przyjaciółką.

Ale dlaczego biologia robi nam taki numer?

Bo nie chce pokoju między płciami. Chce replikacji DNA.

W porządku, ale jeżeli pokłóciliśmy się rano, to wieczorem wcale nie mam ochoty na seks.

Kobieta może mieć orgazm tylko wówczas, gdy przestanie działać jej ciało migdałowate, ośrodek niepokoju i lęku. Dla kobiet grą wstępną jest wszystko, co dzieje się w ciągu 24 godzin poprzedzających stosunek, dla mężczyzn zaś jedynie to, co dzieje się na trzy minuty przed.

A potem pojawiają się dzieci, co już zupełnie zmienia relację...

Kobiecy mózg pławi się w hormonach. Kobieta żyje i oddycha dla dwojga. 50 procent pań nie odzyskuje zainteresowania seksem w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy po porodzie; ale mężczyzna tego nie rozumie i staje się agresywny. Jego dziewczyna ma teraz innego kochanka – swoje dziecko, ma też dziwaczne potrzeby: wymaga, by mężczyzna przyjął nową rolę.

Z czego to wynika?

Chce czuć, że ktoś ją chroni, jej mózg potrzebuje pomocy. Jeżeli ojciec potrafi sprostać temu wyzwaniu, związek przetrwa i będzie coraz dojrzalszy, ale mężczyzna musi do tego psychicznie dorosnąć. Udaje się to jednej trzeciej z nich.
A co z resztą?

Jeżeli mężczyzna nie pomaga w rozwiązaniu problemu, sam staje się problemem, a matce nie starcza energii, aby równocześnie opiekować się dzieckiem i niedojrzałym mężczyzną, który na tym etapie zwykle narzeka i zrzędzi. Taka jest rzeczywistość biologiczna.


Hormony, substancje neurochemiczne i obwody w mózgu funkcjonują na potrzeby macierzyńskiej agresji, czyli pozwalają matce osiągnąć stan, w którym potrafiłaby zabić w obronie niemowlęcia. Kobieta pracująca zawodowo musi mieć pewność, że dziecko pod jej nieobecność jest bezpieczne. Tylko w ten sposób ciało migdałowate "wyłącza się" i można się skupić na pracy.

Co wobec tego mogą zrobić matki, by ograniczyć swój stres?

Biologia wymaga od nich, by były przy swoich dzieciach – to nie możliwość, tylko potrzeba. Trzeba więc walczyć o żłobki w miejscach pracy i elastyczne godziny pracy. Z dzieckiem dzieje się to samo: najchętniej spędzałoby z matką sto procent czasu aż do trzynastego roku życia.

Po co wobec tego są ojcowie?

W mózgu ojca wytwarzają się obwody wywołujące uzależnienie od dziecka, a u dziecka uzależnienie od ojca. Tak samo zresztą dzieje się u matek adopcyjnych. Aby tak się jednak stało, ojciec musi przez jakiś czas ponosić zasadniczą odpowiedzialność za dziecko.

Czy kobiecy mózg jest bardziej empatyczny?

Tak, jest to związane z "hormonami lustra", które uruchamiają się, kiedy obserwujemy wyraz twarzy innego człowieka. Dzięki nim lepiej rozróżniamy odcienie emocji. Typową reakcją męskiego mózgu na emocję jest jej unikanie.

Być może na tym polega wielki talent mężczyzn?

Ich mózg potrafi ignorować potrzeby innych, by skupić się na zadaniu, które właśnie wykonują. To użyteczne.

Źródło: La Vanguardia
za Onet.pl
Ostatnio dodane artykuły

Obowiązkowe szczepionki upośledzające dzieci
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Z dzieckiem w bezpieczną podróż
Wygrana wojna o dziecięce serduszka
Jak uodparniać i hartować dziecko?
Właściwa dieta a umysł dziecka
Alternatywne sposoby żywienia dzieci na przykładzie diety wegetariańskiej
Wiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennym
Karmiąc dzieci matki zmniejszają ryzyko wystąpienia u siebie ataku serca
Pokaż jak mnie kochasz, a ja Ci zaufam
Najczęściej czytane artykuły

Uwodzicielska Barbie
Zmiany rozwojowe niemowlaka
Zabawy fundamentalne - znakomity program edukacyjny dla dzieci w wieku 0-6 lat
Pomigaj mi, mamo! Język migowy u niemowląt fenomenalnie działa na rozwój mowy i rozwój intelektualny
Inteligencja emocjonalna – jak to działa i co to takiego?
Skutki picia w ciąży bywają dramatyczne…
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Skarbonki w krótkich majteczkach
Odkrycie metody Wygotskiego
Dlaczego muzyka jest ważna w okresie prenatalnym oraz niemowlęcym?
Copyright © 2006-2009. All rights reserverd! Get Firefox