Strona Główna
        Artykuły
Pomnażanie intelektu
Rozwój emocjonalny
Rozwój psycho-fizyczny
Otaczajacy swiat
Czytanie
Nauka języków obcych
Wychowanie
Przedszkole i szkoła
Komputer i dziecko
Telewizja i dziecko
Muzyka a rozwój
Nie zawsze jesteśmy tego świadomi
Wpływ masmediów na dziecko
Relacje między kobietą a mężczyzną rzutujące na dziecko

    Email:
    Hasło:Zarejestruj sie!

Zapomniałeś hasła?

Rozwój emocjonalny » Mówmy dzieciom „nie”Mówmy dzieciom „nie”

Czy macie czasem wrażenie, że dzieci, wasze albo cudze, dostają wszystko, czego chcą? Że raczej rzadko słyszą "nie"? Że mają ogólne poczucie, że wszystko im się należy, które być może nie jest szczególnie zdrowe?

Wygląda na to, że cały stan Minnesota jest tego zdania i postanowił jakoś temu zaradzić. Fred Storti, dyrektor Związku Dyrektorów Szkół Podstawowych w Minnesocie, opowiada, jak ubiegłej zimy zaprosił na zebranie członków związku Davida Walsha, autora niedawno opublikowanej książki pt. "Nie - dlaczego dzieci w każdym wieku powinny słyszeć to słowo i jak je mówić".

Storti mówi, że według Walsha, który jest prezesem Krajowego Instytutu Mediów i Rodziny w Minneapolis, współczesne dzieci żyją w kulturze, która promuje podejście w stylu "więcej, szybko, łatwo i fajnie", w wyniku czego nie wykształcają się u nich ważne cechy:
wytrwałość, cierpliwość, samodyscyplina, niezależność, które są potrzebne, by osiągać wyznaczone cele.

Ludzie żyją teraz w wielkim pośpiechu i są bardzo zajęci, a w większości rodzin pracują oboje rodzice - mówi Storti. - Czasami ze względu na ten wielki pośpiech, rodzice mają poczucie winy, że nie spędzają ze swoimi dziećmi wystarczająco dużo czasu. Wielokrotnie, żeby było nam łatwiej, dajemy naszym dzieciom różne rzeczy.

 Przesłanie Walsha odbiło się wśród dyrektorów tak wielkim echem, że zdecydowali się przeprowadzić w skali stanu kampanię, którą nazwali "Minnesoto, naucz się mówić nie". Storti twierdzi, że ich celem jest przekazanie poglądów Walsha szerszej publiczności oraz jego "podręcznego zestawu rodzica", który pomaga we właściwy sposób mówić "nie". Udostępniają książkę za darmo lub za niewielką opłatą i dyskutują z rodzicami uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Walsh mówi, że reakcja na jego książkę totalnie go zaskoczyła. - Nic, co zrobiłem, nie poruszyło ludzi tak, jak ta książka - mówi Walsh, który jest autorem kilku innych publikacji.

Chodzi chyba o to, że trafiłem na właściwy czas. Chyba w końcu dotarliśmy do miejsca, w którym nie ma równowagi i musimy ją odzyskać - mówi. Naprawdę powinniśmy ponownie nauczyć się odmawiać naszym dzieciom po to, żeby one nauczyły się odmawiać sobie. To klucz do ich szczęścia i powodzenia.

Zdaniem Walsha, jego przesłanie znajduje zainteresowanie rodziców i nauczycieli dlatego, że według badań w osiąganiu dobrych wyników w szkole ważniejsza od inteligencji jest samodyscyplina. -
Uważam, że szkoły przeżywają teraz pewien kryzys - mówi Walsh. Mają realizować program "No Child Left Behind" (program podnoszący standardy edukacji - przyp.Onet.pl), ale coraz więcej czasu zajmuje im radzenie sobie z zachowaniem uczniów.

Zdaniem Walsha należy przede wszystkim zwracać uwagę na umiejętności osobowe, z jakim dziecko przychodzi do szkoły. Uważa on, że częściowo winna tego stanu rzeczy jest kultura zdominowana przez media, której przekaz brzmi "cokolwiek posiadamy, powinniśmy mieć tego więcej". To przez tę kulturę rodzicom trudno jest powiedzieć "nie" swoim dzieciom.

Nauczyciele opowiadali mu, że jeśli na lekcjach dzieci natrafią na jakieś trudności, od razu chcą z nich rezygnować. Panoszy się brak szacunku, niecierpliwość, poczucie uprzywilejowania i postawy roszczeniowe - mówi Walsh.

Richard Oscarson, dyrektor szkoły podstawowej Eastview w Lakeville w stanie Minnesota, twierdzi, że w trakcie swojej 32-letniej pracy zawodowej w szkolnictwie zauważył, że uczniowie stali się "mniej uważni i mniej wytrwali". Oscarson przekazał książkę dyrektorowi swojego kuratorium. Chciałby też zorganizować dla rodziców poranne lub wieczorne zajęcia.


Autor: Kathleen Megan

Źródło: „The Washington Post”, za: www.onet.pl

Tłum.: Agnieszka Szopa

Ostatnio dodane artykuły

Obowiązkowe szczepionki upośledzające dzieci
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Z dzieckiem w bezpieczną podróż
Wygrana wojna o dziecięce serduszka
Jak uodparniać i hartować dziecko?
Właściwa dieta a umysł dziecka
Alternatywne sposoby żywienia dzieci na przykładzie diety wegetariańskiej
Wiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennym
Karmiąc dzieci matki zmniejszają ryzyko wystąpienia u siebie ataku serca
Pokaż jak mnie kochasz, a ja Ci zaufam
Najczęściej czytane artykuły

Uwodzicielska Barbie
Zmiany rozwojowe niemowlaka
Zabawy fundamentalne - znakomity program edukacyjny dla dzieci w wieku 0-6 lat
Pomigaj mi, mamo! Język migowy u niemowląt fenomenalnie działa na rozwój mowy i rozwój intelektualny
Inteligencja emocjonalna – jak to działa i co to takiego?
Skutki picia w ciąży bywają dramatyczne…
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Skarbonki w krótkich majteczkach
Odkrycie metody Wygotskiego
Dlaczego muzyka jest ważna w okresie prenatalnym oraz niemowlęcym?
Copyright © 2006-2009. All rights reserverd! Get Firefox