Strona Główna
        Artykuły
Pomnażanie intelektu
Rozwój emocjonalny
Rozwój psycho-fizyczny
Otaczajacy swiat
Czytanie
Nauka języków obcych
Wychowanie
Przedszkole i szkoła
Komputer i dziecko
Telewizja i dziecko
Muzyka a rozwój
Nie zawsze jesteśmy tego świadomi
Wpływ masmediów na dziecko
Relacje między kobietą a mężczyzną rzutujące na dziecko

    Email:
    Hasło:Zarejestruj sie!

Zapomniałeś hasła?

Otaczajacy swiat » Człowiek w społeczeństwie wiedzyNie możemy już zakładać, że to, czego nauczyliśmy się w dzieciństwie i młodości, będzie dla nas „podstawą” na resztę życia.
P. DRUCKER – twórca koncepcji i teorii dotyczących Społeczeństwa Wiedzy

Człowiek w społeczeństwie wiedzy


Naukowcy przewidują, że w Społeczeństwie Wiedzy człowiek stanie przed ogromnymi wyzwaniami, a potrzeba nieustannego uczenia się stanie się potrzebą podstawową. Nowe zawody i miejsca pracy oferują dzisiaj ludziom bardzo atrakcyjne możliwości. Ale nowe zawody wymagają również starannego wykształcenia formalnego oraz wiedzy i umiejętności społecznych. Wymagają innego podejścia do pracy i innego sposobu myślenia. Przede wszystkim zaś wymagają nawyku nieustannego uczenia się. W tradycyjnym społeczeństwie jeszcze pokutuje założenie, że nauka kończy się w okresie dojrzewania lub, w najlepszym wypadku, w chwili osiągnięcia dorosłości. Na tych założeniach opiera się tradycyjny system kształcenia i szkolnictwa.

Drucker twierdzi, że w Społeczeństwie Wiedzy „poszczególne osoby będą musiały się uczyć nowych rzeczy nawet w swoim bardzo dorosłym życiu – i to być może wiele razy. Prawidłowe założenie to takie, że to, czego ktoś nauczył się do dwudziestego pierwszego roku życia, już pięć czy dziesięć lat później okaże się przestarzałe i będzie musiało zostać zastąpione – lub w najlepszym wypadku przeorganizowane – przez nową naukę, nowe umiejętności i nową wiedzę”. (P. Drucker, 2002) W konsekwencji każdy z nas w coraz większym stopniu będzie odpowiedzialny za swój własny rozwój. Nie można już zakładać, że to, czego nauczyliśmy się w dzieciństwie i młodości, będzie dla nas „podstawą” na resztę życia. Bezpieczniej jest założyć, że za piętnaście lat będziemy robić nowe, zupełnie inne rzeczy, będziemy mieć nowe, zupełnie inne cele, a w wielu wypadkach nawet zupełnie inne „kariery”. Świat w dobie tak dynamicznego rozwoju nauki i techniki będzie stawiał coraz wyższe wymagania. Człowiek będzie musiał wykazywać się coraz większą zdolnością do uczenia się i przystosowania do szybko zmieniających się warunków rynkowych. „Uczeni spodziewają się, że przed 2020 rokiem dojdzie do nagłego rozwoju w badaniach naukowych na niespotykaną dotychczas skalę.

Zapierające dech w piersiach odkrycia, dzięki którym zwiększy się moc obliczeniowa komputerów i wzrosną możliwości oznaczania sekwencji DNA, doprowadzą do upadku starych gałęzi przemysłu i rozkwitu nowych”(Micho Kłaku, 2002). Konsekwencją tych przemian będzie umiejscowienie wykształcenia w centrum uwagi społeczeństwa. Powstaje dziś pytanie – jaka wiedza jest potrzebna każdemu człowiekowi? Co stanowi „jakość” w nauce i nauczaniu? Te pytania będą stanowić jeden z głównych przedmiotów troski Społeczeństwa Wiedzy. Jednego możemy być pewni. Potrzeba ciągłego uczenia się i reorganizacji posiadanej wiedzy osiągnie niespotykaną dotychczas skalę. Na szczęście rodzimy się z naturalną pasją do uczenia się. Wyzwaniem dla nas będzie odkrycie i zafascynowanie się naszymi zdolnościami, oraz poznanie naszych możliwości.


Źródło: Biuletyn nr 2, Akademia Nauki, listopad 2005

www.akademianauki.pl


 

Ostatnio dodane artykuły

Obowiązkowe szczepionki upośledzające dzieci
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Z dzieckiem w bezpieczną podróż
Wygrana wojna o dziecięce serduszka
Jak uodparniać i hartować dziecko?
Właściwa dieta a umysł dziecka
Alternatywne sposoby żywienia dzieci na przykładzie diety wegetariańskiej
Wiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennym
Karmiąc dzieci matki zmniejszają ryzyko wystąpienia u siebie ataku serca
Pokaż jak mnie kochasz, a ja Ci zaufam
Najczęściej czytane artykuły

Uwodzicielska Barbie
Zmiany rozwojowe niemowlaka
Zabawy fundamentalne - znakomity program edukacyjny dla dzieci w wieku 0-6 lat
Pomigaj mi, mamo! Język migowy u niemowląt fenomenalnie działa na rozwój mowy i rozwój intelektualny
Inteligencja emocjonalna – jak to działa i co to takiego?
Skutki picia w ciąży bywają dramatyczne…
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Skarbonki w krótkich majteczkach
Odkrycie metody Wygotskiego
Dlaczego muzyka jest ważna w okresie prenatalnym oraz niemowlęcym?
Copyright © 2006-2009. All rights reserverd! Get Firefox