Strona Główna
        Artykuły
Pomnażanie intelektu
Rozwój emocjonalny
Rozwój psycho-fizyczny
Otaczajacy swiat
Czytanie
Nauka języków obcych
Wychowanie
Przedszkole i szkoła
Komputer i dziecko
Telewizja i dziecko
Muzyka a rozwój
Nie zawsze jesteśmy tego świadomi
Wpływ masmediów na dziecko
Relacje między kobietą a mężczyzną rzutujące na dziecko

    Email:
    Hasło:Zarejestruj sie!

Zapomniałeś hasła?

Czytanie » Musisz wiedzieć więcej niż twój dziadekMusisz wiedzieć więcej niż twój dziadek

Większość dzieci, które dziś chodzą do szkoły, będzie musiała wielokrotnie uczyć się wszystkiego od nowa. Musimy je nauczyć, jak się uczyć.
Garry Caruthers, gubernator stanu Nowy Meksyk

W ciągu 10 lat ilość informacji na świecie podwaja się. W ciągu 5 lat większość wiedzy, którą z takim mozołem zdobywają dzisiaj studenci, będzie nieaktualna. Ty musisz dzisiaj wiedzieć 16 razy więcej niż Twój dziadek i 4 razy więcej niż Twoi rodzice, a czytasz... tak jak oni.

Jesteśmy przyzwyczajeni do czytania książki przez parę dni, w najlepszym wypadku – parę godzin, tzn. do wolnego czytania. Wszyscy tak czytają, więc uważa się, że jest to norma. Tymczasem wielu ludzi osiągnęło w tym zakresie ponadprzeciętną sprawność. Trudno nam wyobrazić sobie, że moglibyśmy przeczytać 250-stronicową lekturę np. w godzinę. Tymczasem, gdyby nie błędy popełnione w szkole, to wszyscy czytalibyśmy znacznie szybciej. Dzieci, które nauczyły się czytać przed pójściem do szkoły, najczęściej czytają znacznie sprawniej niż ich rówieśnicy. Dlatego podniesienie tempa czytania (min. 4 - 5 krotne) jest możliwe, dostępne dla każdego; wymaga niewielkiego nakładu pracy, i nie wymaga jakichś niezwykłych predyspozycji. Szybkie czytanie to swoista gimnastyka dla mózgu, rodzaj joggingu intelektualnego, który pozwala utrzymać umysł w świetnej formie przez całe życie.

Czytanie uruchamia wiele procesów myślowych. Rozbudowuje pamięć, analizę, zdolność do koncentracji. Jest procesem wielostronnym, złożonym. Aby czytać pięć razy szybciej, trzeba pięć razy szybciej myśleć, zapamiętywać. Być może dlatego szybkie czytanie znajduje się na drugim miejscu na liście najbardziej pożądanych przez pracodawców umiejętności pracowników. Ten rozwój, rozbudowa umysłu, przypomina raczej wędrówkę po spirali niż po linii prostej. Nie jest jednokierunkowy i rozciąga się na całą osobowość człowieka. W ten sposób czytało wielu słynnych ludzi, m.in.: Tołstoj, Balzac, Napoleon, Kennedy, Balcerowicz, Jefferson.

W naszym kursie szybkie czytanie osadzone jest w bardzo szerokim kontekście. Celem jest nie tylko opanowanie przez kursanta szybkiego czytania, ale również umiejętność zaangażowania i wykorzystania swoich intelektualnych możliwości do szybszego i bardziej racjonalnego uczenia się. Efektem treningu jest opanowanie przez uczestnika kursu szeregu nawyków, które składają się na naturalny, zintegrowany system uczenia się. System ten jest oparty na najnowszych zdobyczach psychologii uczenia się i liczy się w nim nie tylko umysł i intelekt, ale również uczucia i emocje, nie tylko odtwarzanie i zdolność do analizy i syntezy, ale również twórczość i kreatywność. Wdrażany przez nas model nauki niesie za sobą odprężenie i zadowolenie, i w niedługim czasie zastąpi on obecny, niewydolny już system „mechanicznego uczenia się”. Szybki postęp w nauce i technice sprawia, że co roku około 10% informacji dezaktualizuje się szybciej w naukach ścisłych, wolniej w humanistycznych. Absolwent wyższej uczelni traci więc po pięciu latach ponad połowę wiedzy uzyskanej w czasie studiów. Każdy specjalista chcący śledzić na bieżąco postęp wiedzy w danej dyscyplinie, musi czytać 10-15 razy więcej aniżeli 30-40 lat temu”.


Zdzisław Szkutnik

Źródło: Biuletyn nr 1, Akademia Nauki, wrzesień 2005 - www.akademianauki.pl

Ostatnio dodane artykuły

Obowiązkowe szczepionki upośledzające dzieci
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Z dzieckiem w bezpieczną podróż
Wygrana wojna o dziecięce serduszka
Jak uodparniać i hartować dziecko?
Właściwa dieta a umysł dziecka
Alternatywne sposoby żywienia dzieci na przykładzie diety wegetariańskiej
Wiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennym
Karmiąc dzieci matki zmniejszają ryzyko wystąpienia u siebie ataku serca
Pokaż jak mnie kochasz, a ja Ci zaufam
Najczęściej czytane artykuły

Uwodzicielska Barbie
Zmiany rozwojowe niemowlaka
Zabawy fundamentalne - znakomity program edukacyjny dla dzieci w wieku 0-6 lat
Pomigaj mi, mamo! Język migowy u niemowląt fenomenalnie działa na rozwój mowy i rozwój intelektualny
Inteligencja emocjonalna – jak to działa i co to takiego?
Skutki picia w ciąży bywają dramatyczne…
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Skarbonki w krótkich majteczkach
Odkrycie metody Wygotskiego
Dlaczego muzyka jest ważna w okresie prenatalnym oraz niemowlęcym?
Copyright © 2006-2009. All rights reserverd! Get Firefox