Strona Główna
        Artykuły
Pomnażanie intelektu
Rozwój emocjonalny
Rozwój psycho-fizyczny
Otaczajacy swiat
Czytanie
Nauka języków obcych
Wychowanie
Przedszkole i szkoła
Komputer i dziecko
Telewizja i dziecko
Muzyka a rozwój
Nie zawsze jesteśmy tego świadomi
Wpływ masmediów na dziecko
Relacje między kobietą a mężczyzną rzutujące na dziecko

    Email:
    Hasło:Zarejestruj sie!

Zapomniałeś hasła?

Nauka języków obcych » Kiedy warto zacząć uczyć się języków obcych?Kiedy warto zacząć uczyć się języków obcych?

Wszyscy znamy powiedzenie, że na naukę nigdy nie jest za późno, pozwolę sobie je rozszerzyć o stwierdzenie, że na naukę nigdy nie jest za wcześnie!!!

Piszę to jako rodzic dwóch małoletnich córek, jak i pedagog i nauczyciel angielskiego z wieloletnim stażem, specjalizujący się w nauczaniu tego języka w grupie dzieci przedszkolnych.

W środowisku nauczycieli języków obcych panuje przekonanie, iż natura nie obeszła się z nami sprawiedliwie. Jest bowiem wiadomo nie od dziś, ze dzieciom przyswajanie języków obcych przychodzi ze znacznie większą łatwością niż dorosłym!

Dzieje się tak dlatego, że części umysłu ludzkiego odpowiedzialne za naukę języków obcych u dzieci pracują z maksymalną wydajnością, natomiast u dorosłych są one już w pewnym stopniu „uśpione”, gdyż nie mając bodźców pobudzających do pracy w latach dzieciństwa przestały pracować w pełnym zakresie. Można przyjąć, iż występuje to w wieku około siódmego roku życia, gdy dziecko nauczy się już swojego ojczystego języka.

Zadajmy sobie pytanie ile potrzeba niemowlakowi od dnia narodzin, aby nauczył się mówić, a ile potrzeba dorosłemu, aby nauczył się języka obcego od podstaw?

Dlatego w mojej branży mówi się o niesprawiedliwości natury w tej dziedzinie.

Następnym problemem jest nasz narząd mowy, który można przyjąć, że w wieku około jedenastego roku życia jest już tak bardzo nasiąknięty wymową języka ojczystego, że chcąc nauczyć się później poprawnie mówić w języku obcym, będziemy mieli z tym coraz większe problemy.

Innym elementem jest sposób nauki dorosłych i małych dzieci. Dorośli uczą się słownictwa tłumacząc je sobie na język ojczysty, wykonując tym samym podwójną pracę, natomiast małe dzieci nie mają jeszcze wypracowanej pamięci logicznej oraz myślenia abstrakcyjnego i przyporządkowują sobie nazwy do konkretnych przedmiotów i sytuacji.

Uważa się więc, iż niemowlęta mogą uczyć się równocześnie nawet kilku języków i z autopsji mogę to potwierdzić. Od momentu narodzin moich córek często w zabawach z nimi używam jedynie angielskiego i nigdy nie miało to dla nich znaczenia, w jakim języku przeprowadzamy daną zabawę, zawsze równie chętnie biorą w nich udział, a ich aktywność jest jednakowo duża w języku polskim, jak i w angielskim.

Wystarczy jedynie właściwie wykorzystać naturalne zdolności dzieci, ich ciekawość i chęci poznawcze. One po prostu uwielbiają się bawić i zdobywać nowe umiejętności, a jeśli jeszcze zostaną za to pochwalone, to sukces mamy gwarantowany!!!

Uwzględnienie cech rozwojowych w nauczaniu milusińskich jest kluczem do sukcesu. Inaczej bowiem wygląda nauka dzieci w szkole, gdzie mamy już do czynienia z umiejętnościami czytania i pisania oraz rozwijaniem pamięci logicznej, a inaczej nauka w grupie maluszków, czyli dzieci trzyletnich, a nawet w grupie starszaków, czyli dzieci sześcioletnich.

Mimo umiejętności szybkiego zapamiętywania, dzieci cechuje również tendencja do szybkiego zapominania materiału. Dlatego też zajęcia w przedszkolu polegają między innymi na częstych powtórkach przy wielokrotnych zmianach dynamiki i tempa aktywności tak, aby podtrzymać ich uwagę. Po kilkunastu latach przepracowanych w zawodzie z przedszkolakami muszę przyznać, że każda lekcja to dla mnie wielka niewiadoma. Dzieciaki są, bowiem jak małe barometry i czasem zupełnie odwrotnie niż dorośli reagują na pogodę. Gdy my jesteśmy senni i nie potrafimy zliczyć ile już wypiliśmy kawy, one potrafią „skakać po ścianach”. Wiele zależy również od tego czy przed zajęciami leżakowały i czy się jeszcze nie rozbudziły albo czy właśnie wróciły z ogrodu i nie maja ochoty na aktywność fizyczną. Znaczenie może mieć też fakt, czy są dopiero przed obiadkiem i brzuszki dają już o sobie znać, a podobno „polak jak głodny, to zły”, albo czy skorzystały z ubikacji i nie zaczną hurtowo wychodzić z zajęć zrobić „siusiu”. Zmierzam do tego, że to właśnie dzieci sterują swoją aktywnością, a dla mnie dostosowanie się do tego na zajęciach jest czasem prawdziwą improwizacją.

Wielokrotnie zdarzało się tak, że dziecko trzyletnie siedziało na angielskim jak myszka i nie odezwało się nawet podczas sprawdzania obecności, pięciolatek natomiast zaczął wiercić się, gdy tylko usiedliśmy na dywanie. Mogłoby się wówczas wydawać, że nic one nie wynoszą z zajęć. Nic bardziej mylnego, gdyż jest to właśnie przykład na kierowanie przez nie własną aktywnością. Wspomniany maluszek na tym etapie rozwoju ma potrzebę słuchania i patrzy we mnie jak w obrazek, ale nic nie chce powiedzieć. Jestem jednak spokojny, bowiem z doświadczenia wiem, że za rok może okazać się, iż będzie to najbardziej aktywne dziecko w grupie. Nie można zmusić dziecka do mówienia, trzeba jedynie cierpliwie poczekać i zachęcać, a ono samo podejmie decyzję, kiedy będzie gotowe pochwalić się swoja wiedzą.

Natomiast wspomniany pięciolatek to typowy przykład inteligencji kinestetycznej, który uczy się całym sobą i robi to doskonale w powiązaniu z aktywnością ruchową, a jego wiercenie się nie jest przejawem nieposłuszeństwa.

Małe dzieci charakteryzuje potrzeba słuchania, nie umiejętności czytania i pisania, dlatego też w zajęciach kładę nacisk na wystawienie dzieci na osłuchanie się z językiem przez powtarzanie zwrotów sytuacyjnych (good morning, hello, goodbye itp.), opowiadanek, wierszyków, rymowanek piosenek itd. Sposób pracy i odpowiednie podejście do dzieci przynosi wymierne efekty. Jeśli bowiem dziecko polubi swojego pierwszego nauczyciela angielskiego, polubi również język, a jeśli polubi język, to się go nauczy. Angielski w przedszkolu będzie dla niego motywacją do pracy nad tym językiem w szkole, gdyż dostosowanie koncepcji kursu do wieku i możliwości dzieci gwarantuje satysfakcję i staje się dobrą bazą do osiągnięcia przyszłych sukcesów językowych.

Rafał Kopański

Nauczyciel języka angielskiego z 15 letnim stażem

Bardzo lubiany przez setki dzieci w poznańskich przedszkolach

Ostatnio dodane artykuły

Obowiązkowe szczepionki upośledzające dzieci
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Z dzieckiem w bezpieczną podróż
Wygrana wojna o dziecięce serduszka
Jak uodparniać i hartować dziecko?
Właściwa dieta a umysł dziecka
Alternatywne sposoby żywienia dzieci na przykładzie diety wegetariańskiej
Wiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennym
Karmiąc dzieci matki zmniejszają ryzyko wystąpienia u siebie ataku serca
Pokaż jak mnie kochasz, a ja Ci zaufam
Najczęściej czytane artykuły

Uwodzicielska Barbie
Zmiany rozwojowe niemowlaka
Zabawy fundamentalne - znakomity program edukacyjny dla dzieci w wieku 0-6 lat
Pomigaj mi, mamo! Język migowy u niemowląt fenomenalnie działa na rozwój mowy i rozwój intelektualny
Inteligencja emocjonalna – jak to działa i co to takiego?
Skutki picia w ciąży bywają dramatyczne…
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Skarbonki w krótkich majteczkach
Odkrycie metody Wygotskiego
Dlaczego muzyka jest ważna w okresie prenatalnym oraz niemowlęcym?
Copyright © 2006-2009. All rights reserverd! Get Firefox